Универзитетот „Гоце Делчев“ ги поддржува процесите на европската интеграција во високото образование

Во насока на поддржување на процесот на европска интеграција во полето на високото образование, ректорот на Универзитетот „Гоце Делчев“ – Штип, проф. д-р Дејан Мираковски, во соработка со вицепремиерот за политики и добро владеење на Република Северна Македонија, д-р Арбен Фетаи, оствари средба со професорот Жан Мишел де Вал (Jean Michel De Waele) од Слободниот универзитет во Брисел (Vrije Universiteit Brussel).

На средбата се разговараше за меѓународната позиција и соработката на Универзитетот „Гоце Делчев“ – Штип со други европски високообразовни институции од Европската Унија, како и за конкретните активности и соработки помеѓу овие два универзитета, со цел за воспоставување на заемна поддршка и промоција во наставната и во научната дејност за развивање на можности за заеднички образовни и апликативни курикулуми, како и за размена на студенти и академски кадар помеѓу универзитетите.

Во рамките на оваа посета, професорот Де Вал, кој е долгогодишен поддржувач на процесите на европската интеграција, особено во земјите од Источното партнерство и Западен Балкан, одржа предавање пред студентите од Правниот факултет на тема „Европската интеграција и владеењето на правото – научени лекции од претходните проширувања“. Во рамките на предавањата, тој особено ја нагласи важноста на студентите како двигатели на процесите на европска интеграција во единствениот европски високообразовен простор, и воопшто во напредокот и развојот во светот.