Мојот пат кон успехот со УГД – Марија Лонгурова

Факултет и студиска насока: Економски факултет, Сметководство и ревизија.

Име и презиме: Марија Лонгурова

Факултет и студиска насока: Економски факултет, Сметководство и ревизија.

Тековна професија: Сметководител.

Место на вработување: Сметководствено биро „Еко финансии“.

Животно мото: „Љубовта, посветеноста и трудот се клучните компоненти за остварување успех на секое поле“.

Позиција на којашто работам денес:  Сметководител во сметководствено биро „Еко финансии“.

Мојот рецепт за успех се состои од:  Многу труд, добро менаџирање на времето, континуирано учење, желба за постојано проширување на моите знаења, ефективни навики за учење, посветеност и секако позитивно размислување.

Најголеми предизвици на патот до успехот ми беа: Правилно менаџирање на времето, балансирање на обврските и социјалниот живот.

Со УГД се дружев: Четири години.

Факултетот и насоката ги избрав затоа што: Примената на знаењата стекнати од насоката сметководство и ревизија ми овозможува да развијам вештини како што се стратешко размислување и ефективно одлучување, вредни вештини кога станува збор за работа во светот на бизнисот и финансиите.
Овие стекнати знаења ми овозможуваат да помогнам во финансиското одлучување на компаниите и креирањето на нивните бизнис планови и политики.

Како клучна предност на студиите на УГД ги издвојувам: Професионалноста, достапноста и посветеноста на професорите, електронскиот пристап до литература од разни области, можноста за учество на бројни организирани настани.

Праксата на УГД, како составен дел од студиите, ја остварив во: Сметководствено биро „ВБ Тулас“ ДОО, Штип.

Од студиите на УГД за развој на успешна кариера најмногу ми помогна: Паралелното збогатување на знаењето со помош на комбинирање на теоријата со пракса, особено преку учество во разновидни работилници од сите насоки на економската наука и постојаната мотивација од страна на професорскиот тим.

Совет за младите како идни студенти: Постојано инвестирајте во себе, бидете желни за знаење и проширувајте ги своите знаења. Инвестирањето во себе е најсигурната инвестиција која има гарантиран позитивен резултат.