Можности за македонските студенти: MOE Fellowship Програмата на DBU

Програмата MOE Fellowship на Германската фондација за животна средина (DBU) претставува уникатна можност за македонските студенти и млади професионалци кои сакаат да се усовршат во областа на животната средина и одржливиот развој. Оваа програма е насочена кон млади кои завршиле магистерски или додипломски студии и се заинтересирани за теми кои се поврзани со животната средина.

За да се аплицира за MOE Fellowship, кандидатите треба да ги исполнуваат следните критериуми:

• Да имаат завршено магистерски или додипломски студии во последните пет години со над просечен успех.
  • Апликантите можат да бидат од сите научни дисциплини.
  • Кандидатите треба да поседуваат македонско државјанство и да имаат постојан престој во Македонија.
  • Да предложат тема релевантна за животната средина и практично применлива.
  • Апликантите треба да имаат доволно познавање на германскиот јазик, кое ќе мора да го докажат пред почетокот на престојот во Германија.
  • Докторанти можат да аплицираат, под услов да ја завршат докторската теза по завршување на стипендијата.

Аплицирањето за MOE Fellowship програмата се врши преку онлајн платформа, достапна на германски и англиски јазик. Роковите за аплицирање се двапати годишно, на 5 септември и на 5 март. Кандидатите треба да се регистрираат и да поднесат апликација преку страницата за нивната земја.

Стипендијата обезбедува финансиска поддршка и бројни други бенефиции:

• Програмата годишно доделува до 50 стипендии, со траење од 6 до 12 месеци.
  • Месечен надоместок од 1350 евра.
  • Повеќенеделен интензивен курс по германски јазик во Оснабрик пред почетокот на престојот во Германија.

Освен финансиска поддршка, DBU обезбедува и идеална поддршка, како што е помош при пронаоѓање на институција домаќин во Германија (универзитети, истражувачки институти, компании, државни агенции, НВО). Програмата вклучува и семинари за размена на искуства и можности за мрежно поврзување со други стипендисти и алумни.

Програмата има за цел да ги поддржи младите луѓе од Македонија и другите земји од Централна и Источна Европа (MOE) кои работат на иновативни решенија за одржлив развој. Оваа програма претставува одлична можност за македонските студенти да стекнат искуство и знаење и да придонесат кон одржлива иднина.

За повеќе информации и подетални насоки за аплицирање, посетете ја официјалната страница на DBU и погледнете ги искуствата и советите од претходните стипендисти.