Повик за апликации за студиски престој во САД

Рок за апликации: 10 ноември 2023 година

Министерството за надворешни работи на САД, преку Бирото за образовни и културни работи (ECA), во соработка со Амбасадата на САД во Република Северна Македонија, објавува повик за апликации за Студија на Институтите на Соединетите Држави (SUSI). Овој интензивен постдипломски академски програм, со вклучени студиски тури, има за цел да им овозможи на странските универзитетски професори и други научници да го продлабочат своето разбирање на американското општество, култура, вредности и институции.

Програмата има за цел да ја зајакне наставната програма и да го подобри квалитетот на наставата за САД во академските институции во странство. Програмите за 2024 година ќе се одржат на различни колеџи, универзитети и академски институции низ Соединетите Држави во период од пет до шест недели, започнувајќи од или по јуни 2024 година. Секој Институт вклучува академски дел  од четири седмици и, ако е можно, до две недели интегрирана студиска тура во друг регион на САД.

Програми вклучуваат:

• Институт за американска политика и политичка мисла
  • Институт за современа американска литература
  • Институт за новинарство и медиуми
  • Институт за американска култура, идентитет и општество
  • Институт за американска економија и одржлив развој
  • Институт за американска надворешна политика
  • Институт за наставници (SUSIs)

Финансирање на програмата: Сите трошоци за учесниците, вклучувајќи патувања, културни активности и сместување, ќе бидат покриени од страна на програмата.

Апликација: За дополнителни информации и апликации, посетете ја веб-страницата Study of the U.S. Institutes или испратете ја апликацијата до Gazmend Ilazi на: ilazig@state.gov до 10 ноември 2023 година.